Máj metasztázisok: A tünetek, a diagnózis és az Outlook
A máj metasztázisok rákos daganatok, amelyek a test másik részéből elterjedtek a májba, ahol a rák származik. Egyes egészségügyi szakemberek máj metasztázisokat „másodlagos májráknak” nevezhetnek.
A máját metasztázisokban kialakuló rákos sejtek nem a májból származó sejtek. Ezek a test azon részéből származó sejtek, ahol a rák először fejlődött.
Mivel a rákos daganatok a test másik részéből elterjedtek a májba, az orvos a máj metasztázisokra utalhat, mint a 4. stádiumú vagy előrehaladott rákot.
Az elsődleges májrák kevésbé gyakori, mint a máj metasztázisok. Általában az elsődleges májrákban szenvedő embereknek vannak kockázati tényezői, például cirrhosis vagy hepatitis.
A máj metasztázisok korai szakaszai nem jelentenek észrevehető tüneteket. Mivel azonban a máj daganata fejlődik, a máj megduzzadhat.
A duzzanat akadályozhatja a vér és az epe áramlását. Amikor ez megtörténik, egy személy olyan tüneteket tapasztalhat, mint például:
- fogyás
- Sötét vizelet
- Az étvágy elvesztése
- Hasi puffadás
- sárgaság, vagy a bőr és a szem sárgása
- Narea és hányás
- megnövekedett máj
- Fájdalom a jobb vállon
- Fájdalom a has jobb felső részén
- Zavart
- Izzadás
Rákos személy egy másik területen. A test, aki új tüneteket észlel, a lehető leghamarabb értesítenie kell az egészségügyi szakembert.
Diagnózis
Ha egy személynek májrák tünetei vannak, az egészségügyi szakember gyaníthatja a máj metasztázisokat.
A kezdeti vizsgálat elvégzése és néhány kérdés feltevése után teszteket kell végezniük a májrák jelenlétének megerősítése érdekében.
Néhány teszt, amelyet elvégezhetnek, a következők:
- A has CT vizsgálata
- Májfunkciós tesztek, amelyek ellenőrzik a máj mennyiségét munka
- A máj ultrahangja
- laparoszkópia, ahol az orvos rugalmas csövet használ a máj biopsziájához
- Angiogram, ahol az orvos festéket használ Készítsen nagy kontrasztú képeket a májról
- MRI -szkennelés
Kezelés gyakori típusú metasztázisok kezelésére
A máj metasztázisok kezelése általában célja, hogy enyhítse A tünetek és növelik a várható élettartamot. A legtöbb esetben nincs mód a máj metasztázisok gyógyítására.
Két kezelési megközelítés létezik a máj metasztázisokra: helyi és szisztematikus. Az ember életkora és általános egészségi állapota meghatározza, hogy az orvos milyen megközelítést javasolhat.
Egyes helyi kezelési lehetőségek a következők:
- Radiofrquality abláció: magas frekvenciájú elektromos áramok, amelyek elegendő hőt hoznak létre a rákos sejtek elpusztításához.
- Sugárterápia: Az orvosok sugárterheléssel célozzák meg a daganatokat, vagy injekcióval adnak be sugárzást.
A szisztematikus kezelések a test egészében a rákot célozhatják meg a véráramon keresztül. A máj metasztázisok néhány lehetséges lehetősége a következők:
- Biológiai válasz módosító terápia: Ez elősegíti a test immunrendszerének fellendülését.
- : A gyógyszereket az egész testben gyorsan növekvő sejtek célzására használják.
- Hormonterápia: olyan rákokat céloz meg, amelyek a hormonok növekedésére, például az emlőrákra támaszkodnak.
- Célzott terápia: közvetlenül a rákos sejteket célozza meg.
A kezelés attól is függ, hogy hol van az elsődleges rák, a máj daganatainak és számának a mérete és száma, valamint az, amelyet a személy megpróbált.
Outlook és élettartam
A máj metasztázisú emberek várható élettartama és kilátása általában gyenge, mivel a rák általában nem gyógyítható.
A kezelések azonban segíthetnek a daganatok csökkentésében, javíthatják a várható élettartamot és enyhíthetik a tüneteket.
Az ötéves túlélési arány a rák eredetétől függ. Egyéb tényezők közé tartozik az egyén neme, életkora és általános egészsége.
Egy vizsgálat szerint a vastagbélrákból származó máj metasztázisban szenvedő emberek ötéves túlélési aránya 11% a kezelésnél. Kezelés nélkül a várható élettartam 8 hónap.
Az orvos előrejelzést nyújthat a várható élettartamról, amely figyelembe veszi az egyén sajátos körülményeit. A túlélési arány minden esetben csak becslés. Az ember sokkal hosszabb ideig vagy rövidebben élhet a vártnál.
Az ember akut tüneteket tapasztalhat, amelyek azt jelzik, hogy azonnal orvosi ellátást kell kérniük.
Ezen tünetek némelyike a következők:
- Gyakran hányás, vagy naponta kétszer vagy több alkalommal hány, mint egy nap lábak vagy has
- Hiány a nyelés
- Véres hányás
- Jaundice
- Fekete bélmozgás
- Megmagyarázhatatlan fogyás
A máj metasztázisok a fejlettebb rákok komplikációja. Azt jelzik, hogy a rák az egyik területről a másikra terjedt. A május metasztázisok a leggyakoribbak a következő ráktípusoknál:
- Petefészekrák
- Mellrák
- Nyelőcső rák
- vastagbélrák
- Vese rák
- Rektális rák
- Tüdőrák
- endometrium rák
- gyomorrák
- hasnyálmirigyrák
- Bőrrák
Máj metasztázis évekkel előfordulhat az elsődleges rák sikeres kezelése után. Az embernek rendszeres ellenőrzéseket kell végeznie annak biztosítása érdekében, hogy a ráktól mentes maradjanak.
Az embernek is tudnia kell a máj metasztázisok jeleit, és tudatja orvosának, ha valamelyik tünetét tapasztalják.
Megelőzés
A máját metasztázisok megelőzése nem mindig lehetséges.
A máj metasztázis akkor fordul elő, amikor a rák a test másik területéről elterjedt a májba. Bizonyos esetekben ez megtörténhet, mielőtt a személy elsődleges rákdiagnosztikája lenne.
Más esetekben hónapokig vagy évekig tarthat, amíg a rák elterjedt a májba.
Az elsődleges rák kezelése hozzájárulhat a rák terjedésének kockázatának csökkentéséhez. Ez azonban nem garantálja, mivel a máj metasztázisai évekkel a sikeres kezelés után fejlődhetnek.
Az embereknek egészséges életmódot kell követniük a rák megelőzésére. A elkerülendő viselkedés magában foglalja a túlzott alkoholfogyasztást és a dohányzást. Az embereknek az étrend és a testmozgás révén mérsékelt súlyt kell tartaniuk.
A ráktípusok korai felismerése gyakran a legjobb esélyt adja a sikeres kezelésre. Az embernek rendszeres ellenőrzéseket kell végeznie, és meg kell vitatnia minden szokatlan tünetet orvosával.
Összegzés
A májl metasztázisok olyan rákos daganatok, amelyek a test egyik részéről a májba terjedtek. Ezekben az esetekben a személynek 4. stádiuma vagy előrehaladott rákja van.
A máj metasztázisok kilátásai általában szegények, az ötéves túlélési arány nagyjából 11%. A
kezelések segíthetnek csökkenteni a tüneteket és zsugorodni a daganatot, de általában nem gyógyíthatják meg a máját metasztázisokat.
- Rák/onkológia
- Májbetegség/hepatitis
- Radiológia/nukleáris orvoslás